2022’de Türkiye’de sinemada en çok izlenen filmler

Box Office Türkiye’den derlenen bilgilere nazaran, 366’sı yeni, toplam 501 sinemanın vizyona girdiği yıl boyunca, toplam izleyici sayısı 35 milyon 873 bin 660’a ulaştı.

BERGEN

Cinayet sonucu hayatını kaybeden müzikçi Belgin Sarılmışer’in hayatını ele alan “Bergen” sineması, 5 milyon 484 bin 798 izleyiciyle yılın en çok izlenen sineması oldu.

Farah Zeynep Abdullah ile Erdal Beşikçioğlu’nun başrollerini paylaştığı sinemada, müzik tarihine geçen yorumu ve konservatuvarda başlayan müzik söyleme tutkusunun yanı sıra “acıların kadını” olarak tanınan müzikçi Bergen’in hayatının bir kısmı beyaz perdeye aktarıldı. Sinemadan elde edilen gelir ise 160 milyon 57 bin 802 liraya ulaştı.

KESİŞME- ÂLÂ Kİ VARSIN EVREN

En çok izlenen sinemalar ortasında 2. sırada, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği “Kesişme-İyi ki Varsın Eren” yer aldı.

Trabzon’un Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017’de teröristlerle kahraman Mehmetçiğin girdiği çatışmada şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in hikayesinin anlatıldığı sinema, 2 milyon 327 bin 920 kişi tarafından izlendi.

Yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlendiği sinemada, İsmail Hacıoğlu, Rahman Beşel, Alayça Öztürk, Mutlunur Lafçı ve Buyruk Çiçek başrolleri paylaştı. Sinemanın müziklerini ise Fahir Atakoğlu yaptı.

DOKTOR STRANGE ÇOKLU CİHAN ÇILGINLIĞINDA

Macera ve aksiyon sevenleri sinema salonlarına çeken “Doktor Strange Çoklu Cihan Çılgınlığında” sineması listeye 3. sıradan girdi.

Yönetmenliğini Sam Raimi’nin üstlendiği sineması, bir milyon 563 bin 89 kişi izledi.

Filmin başrollerini ünlü oyuncular Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong ve Chiwetel Ejiofor paylaştı.

THOR: AŞK VE GÖK GÜRÜLTÜSÜ

Listenin 4. sırasında bir milyon 229 bin 668 izleyiciyi sinema salonlarına çeken “Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü” yer aldı.

Macera ve aksiyon tutkunlarının ilgiyle izlediği üretimde, Hollywood’un ünlü oyuncuları Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale ve Russell Crowe rol aldı.

MİLYONLAR 2: GRU’NUN YÜKSELİŞİ

ABD üretimi animasyon sinema “Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi”, listeye 5. sıradan girdi.
İzleyiciyle buluştuğu 1 Temmuz’dan itibaren bir milyon 194 bin 445 kişi tarafından izlenen üretim, 1970’li yıllarda tarihin en büyük kötülerinden biri olma hayali kuran genç Gru ile yolları kesişen Minyonlar’ın, kötülükleriyle nam salan Vicious 6 grubuna girmeye çalışan Gru’ya yardım etmelerini husus ediniyor.

ASLAN HÜRKUŞ: KAYIP ELMAS

Hakan Bol ile Sinan Güngor’ün direktörlüğünü üstlendiği animasyon sinema “Aslan Hürkuş: Kayıp Elmas” en çok izlenen 6. sinema oldu.

Bir milyon 167 bin 455 kişiyi sinema salonlarına çeken imal, usta bir pilot olan büyük büyük babasının mirası özel uçak Hürkuş’u canlandırmaya çalışan ve uçak mühendisi olmayı hayal eden Aslan’ın, efsanevi kayıp elmasın peşindeki macerasını anlatıyor.

AVATAR: SUYUN YOLU

Gişe rekortmeni Avatar’ın 13 yıl sonra vizyona giren devam sineması “Avatar: Suyun Yolu”, en çok izlenen üretimler ortasında 7. sıraya yerleşti.

James Cameron’un direktörlüğünü üstlendiği, Sam Worthington, Sigourney Weaver ve Zoe Saldana’nın başrolleri paylaştığı sineması izleyenlerin sayısı birinci 10 günde, 1 milyon 126 bin 933 izleyiciye ulaştı.

Film, Pandora gezegeninde Na’vi halkına dahil olup Neytiri ile bir aile kuran Jake Sully’nin, tanıdık bir düşmanın yine gezegenlerine tehdit oluşturması sonrası Na’vi halkıyla verdiği çabayı husus ediniyor.

THE BATMAN

Dram ve aksiyon tipindeki “The Batman” sineması, vizyonda kaldığı 10 haftada bir milyon 81 bin 473 kişi tarafından izlendi. Hollywood yıldızları Robert Pattinson, Zoe Kravitz, Paul Dano, Colin Farrell ve Andy Serkis’in rol aldığı imal, en çok izlenen 8. sinema oldu.

Film, Gotham’daki ucu kendi ailesine de uzanan yolsuzlukları temizleye çalışan Batman’in, bir yandan Riddler isimli bir seri katille uğraşını işliyor.

ÖRÜMCEK-ADAM: KONUTA DÖNÜŞ YOK

Macera, bilim-kurgu ve aksiyon sevenlerin ilgilyle izlediği “Örümcek-Adam: Meskene Dönüş Yok” sineması, 17 Aralık 2021’de vizyona girdi. Bu yıl bir milyon 32 bin 866 izleyiciye ulaşarak yılın en çok izlenen 9. sineması olan imali, birinci vizyon tarihinden itibaren de 2 milyon 882 bin 820 kişi izledi.

Yönetmenliğini Jon Watts’ın üstlendiği, Tom Holland, Zendaya, Benedict Cumberbatch, Marisa Tomei ve Jacob Batalon’un rol aldığı imal, kimliği açığa çıkan Örümcek-Adam’ın, bu hususta Doktor Strange’den yardım istemesiyle gelişen çetrefilli olayları ele alıyor.

ASLAN HÜRKUŞ: VAZİFEMİZ GÖKBEY

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) teknik danışmanlık takviyesiyle hazırlanan Aslan Hürkuş Misyonumuz Gökbey, vizyonda kaldığı 10 haftada, 891 bin 326 kişiyi sinema salonlarına çekerek, yılın en çok izlenen 10. sineması oldu.

Serinin ikinci sineması olarak sinemaseverlerle buluşan sinema, Gökbey ile bir ortaya gelen Aslan’ın, Kapadokya’da başlayıp ülkenin dört bir yanında devam eden serüvenini işliyor.
Filmin yapımcılığını Murat Kaya, direktörlüğünü ise Sinan Güngör, Semih Turalı ve Yunus Emre Çakır üstlendi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir