Altına dövizden daha çok talep var

Yılların inançlı yatırım limanı altın, bu yılın en çok kazandıran enstrümanlarının başında geliyor. Uzunca bir müddet gramı 1.000-1.100 lira bandında seyreden altının gram fiyatının yılbaşından bu yana yüzde 25 artması dikkat çekiyor. Yılbaşında 1.096 lira olan gram altın 1.360 liraya kadar yükseldi. Yıla 18,72’den başlayan Dolar/TL düzeyi 20,88’e çıktı. Dolardaki çıkar yılbaşından bu yana yüzde 11,2’de kaldı.

DÜĞÜNLER BAŞLADI YÜKSELİŞ SÜRER

Herkes doları konuşsa da son haftalarda altına daha çok talep var. Kuyumcularda ve İstanbul Kapalıçarşı’da bu hareketlilik rahatlıkla fark ediliyor. İlginin nedenini sorduğumuz Kapalıçarşı’daki kuyumcular, altının dolardan daha fazla ilgi görmesinin nedeni olarak birçok değişik faktöre dikkat çekiyor. Bu yıl öbür yatırım araçlarına nazaran daha fazla kazandırması ve düğün döneminin başlaması en değerli iki neden olarak gösteriliyor. Altının yatırımcısına her vakit kazandırdığı genel geçer kanaatini de söz eden Kapalıçarşı esnafı, ücretlilerin son aylarda eline geçen parayı yatırıma dönüştürürken altına yöneldiğini belirtiyor.

PROMOSYON, EMEKLİ MAAŞI VE KIDEMİ ALAN ALTINA KOŞTU

Banka promosyonu alanlar, emeklilik maaşı bağlanan EYT’liler, kıdem tazminatı ve bayram ikramiyesini alanların birikimlerini enflasyona karşı korumak gayesiyle altın alanlar kuyumcular önünde kuyruk oluşturuyor. Yaşanan bu hareketlilikten mutlu olan döviz ofisleri ve kuyumcular ise, yoğunluğun ilerideki günlerde daha da artacağını söylüyorlar.

EN İNANÇLI YATIRIM ARACI

Türkiye’de klasik yatırımcıların altını her vakit inançlı bir liman olarak gördüğüne dikkat çeken Kapalıçarşı esnafı, özetle şunları tabir ediyor: “Son 1-2 haftadır satışlarımız inanılmaz arttı. Bunda Kurban Bayramı’nın yaklaşması ve düğün döneminin da açılmasının tesiri büyük. Lakin, insanların aklına uzun vadeli yatırım denildiğinde birinci altın geliyor. Vatandaş altına çok güveniyor, kazanmasam da en azından kaybetmem kenarda durur diye düşünüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir