Altında gözler Fed toplantısında: Gram alın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu? (20 Eylül 2022)

Altının gram fiyatı, güne yatay seyirle başlamasının akabinde 985 lira düzeyinde süreç görüyor.

Dün, dolar kurundaki yükselişe paralel kıymet kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,1 artışla 984 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yatay seyirle başlamasının akabinde saat 10.30 prestijiyle evvelki kapanışının çabucak üzerinde 985 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.615 lira, Cumhuriyet altını da 6.600 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda evvelki kapanışının 0,1 altında 1.674 dolardan süreç görüyor.

DOLAR BEDEL KAZANMAYA DEVAM EDİYOR

Analistler, bugün başlayacak ve kararları yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı öncesi doların öbür para üniteleri ve emtialar karşısında paha kazanmaya devam ettiğini söyledi.

Fed’in faiz kararının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmeleri ile güncellenecek faiz ve ekonomik gösterge varsayımlarının kritik ehemmiyet taşıdığını vurgulayan analistler, tahvil piyasasındaki hareketliliğin de dikkatle izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Para piyasasındaki fiyatlamalarda, Fed’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali sırasıyla yüzde 84 ve yüzde 16 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, bugünün bilgi gündeminde ise ABD’de inşaat müsaadeleri ve konut başlangıçlarının öne çıktığını söz ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.650 ve 1.620 doların dayanak olduğunu, 1.690 ve 1720 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir