ASELSAN ve Turkcell’den yeni iş birliği! Uydu ve karasal şebekeler entegre olacak

Ülkemizde dijitalleşmeye öncülük eden Turkcell, geleceğin teknolojilerinde etkin rolünü sürdürmek maksadıyla yerli yazılım yahut eserler geliştiren kesim paydaşlarıyla yeni iş birlikleri geliştirmeye devam ediyor. B

Turkcell ile ASELSAN’daki iş birliği kapsamında düşük ve orta yörünge uydular üzerinde kullanılabilecek yeni kuşak haberleşme teknolojileri ile karasal şebekelerin entegrasyonuna yönelik ortak çalışmaların geliştirilmesi amaçlanıyor.

Teknoloji alanındaki iki öncü kurum ortasında imzalanan mutabakatın, karasal olmayan şebekeler alanındaki ortak faaliyetlere yer oluşturmanın yanı sıra kablosuz haberleşme teknolojilerinin uydu sistemleriyle entegrasyonu üzerine yapılan standartlaşma ve ürünleşme çalışmalarına da katkı sağlanması hedefleniyor.

SERHAT DEMİR: “ASELSAN İLE KARASAL OLMAYAN ŞEBEKELERE YÖNELİK ORTAK ÇALIŞMALARDA YER ALACAĞIZ”

Saha Expo 2022’de düzenlenen imza töreninde iş birliği hakkında açıklamalarda bulunan Turkcell Hukuk ve Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, “Türkiye’nin yalnızca teknoloji tüketen değil, tıpkı vakitte bu alanda katma kıymet üreten bir ülke olması yolunda çalışmalarımızı sürat kesmeden sürdürüyoruz. Etkileşimde olduğumuz stratejik paydaşlarımızın muhtaçlık ve beklentileri doğrultusunda 1.200’den fazla Ar-Ge çalışanımızla inovasyon çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda yerli ve ulusal yazılım ve eserler geliştiren firmalarla yaptığımız iş birlikleri sayesinde bir yandan ülkemizdeki teknoloji ekosisteminin gelişmesine katkı sağlarken, öbür yandan geleceğin Türkiye’sine daima birlikte hazırlanıyoruz” dedi.

Uydular aracılığıyla haberleşme eksenli çalışmaların dünyada giderek arttığını belirten Demir, şöyle devam etti:

“Teknolojinin her alanında olduğu üzere irtibat teknolojileri de süratle gelişmeye devam ediyor. Uydular, artık cep telefonuna direkt bağlanacak biçimde hizmet sunabiliyor. Bu bağlamda düşük ve orta yörüngeli uydular, dünya genelinde ağır bir formda gündeme geliyor. Bilhassa düşük yörüngeli (LEO) uydular aracılığıyla haberleşmenin tüm yeryüzünü kapsayarak havada, karada ve denizlerde kesintisiz hizmet vermesine yönelik çalışmalar sürat kazandı. Turkcell’in de Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü’nün bünyesindeki Üçüncü Kuşak Taşınabilir Bağlantı Paydaşlık Projesi’ndeki (3GPP) standartlaşma çalışmalarına katkı verdiği karasal olmayan şebekeler (NTN) konusunun, yakın gelecekte haberleşme dalında global ölçekte büyük bir dönüşüm oluşturacağı düşünülüyor. Nitelikli mühendislik takımına sahip ulusal teknoloji firması ASELSAN ile bu mevzuyla ilgili bir mutabakata vardığımız için gururluyuz. Mutabakat kapsamında, ASELSAN ile karasal olmayan şebekelere yönelik ortak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin dijital dönüşüm seyahatinin bayrak taşıyıcısı olarak, geleceğin teknolojilerinde faal rol üstlenmek için önümüzdeki periyotta de çalışmalarımıza ve iş birliklerine sürat kesmeden devam edeceğiz.”

MUSTAFA YAMAN: “YENİ TEKNOLOJİLER ESASLI DEĞİŞİKLİKLER GETİRECEK”

Yapılan iş birliğiyle ilgili değerlendirmede bulunan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Yaman da şunları söyledi:

“Özellikle 5G ve ötesi teknolojilerin beraberinde getireceği karasal olmayan ağlar uygulamalarının hem pazar olarak kıymetli bir yer edineceği hem de mevcut altyapılarda esaslı bir değişikliğe yol açacağını düşünüyoruz. Bu noktada alçak yörünge uyduları üzerinden altyapı kuran değerli teknoloji firmalarının çalışmaları her geçen gün gündeme daha çok geliyor. ‘Yeni Uzay’ ya da ‘Uzay 4.0’, hangi ismi verirsek verelim, dünyada başlayan bu yeni yarışta haberleşme, navigasyon ve yer müşahede uygulamaları için yeni fırsatlar ve imkanlar öne çıkmaktadır. Gerek Türkiye gerekse dünya için yeni bir gelişme olan ve haberleşme dalında yeni kırılımların yaşanması beklenen bu alanı, biz, bir fırsat olarak görüyoruz.”

ASELSAN olarak Türkiye için birçok alanda teknolojik tahliller geliştirdiklerini belirten Mustafa Yaman, “Denizaltı platformlarından İHA platformlarına kadar uydu haberleşme gereksinimlerinin karşılanması için sunduğumuz yüksek nitelikli ulusal eser ve tahlillerle Türkiye’deki uydu-uzay ekosistemine kıymetli katkılarda bulunmaktayız. Turkcell ile başlatmış olduğumuz iş birliği görüşmelerinin karşılıklı düzgün niyet ve samimiyet çerçevesinde bir mutabakat muhtırasına dönüşmüş olmasından ve bu alanda yapacağımız geliştirme projelerinde kendileriyle birlikte çalışmalar yürütecek olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir