Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’dan orduya savaş zamanı alarmı talimatı

Lukaşenko, Devlet Güvenlik Kurulu Sekreteri Aleksandr Volfoviç ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Rusya ile savunma alanı oluşturduklarını ve aslında fiilen iki ülkenin ortak silahlı kuvvetleri olduğunu tabir etti.

Belarus toplumunun kendini nasıl savunması, hareketlerinin ne olacağını bilmesi gerektiğini belirten Lukaşenko, “Ukrayna’da savaşacağımızı ima edip bizi suçlamaya gerek yok. Bizim anavatanımızı muhafazamız gerekiyor. Ve Rusya’ya takviyeye gelince, bir sefer daha teyit ediyorum. Belarus üzerinden Rus birliklerine karşı arttan, yandan, kanatlardan rastgele bir darbe olmamalıdır ve olmayacak. Bu bizim müttefikimize karşı yükümlülüğümüzdür” diye konuştu.

“DURUM ÇOK CİDDİ”

Güvenlik ve askeri eğitim mevzularında kolaylaştırmaya gidilmemesini isteyen Lukaşenko, “Durum çok önemli. Tehlikeli bile diyebilirim ve hiçbir durumda işleri gevşetmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Birtakım askeri üniteleri savaş vakti standartlarına nazaran alarma geçirmemiz gerekiyor. Bu gerekli” ifadelerini kullandı.

Vatan savunmasının güçlendirilmesi ve istekli halk milisleri hazırlamaya gereksinim olduğunu, bu milislerin oluşum kademesinde olduğunu lisana getiren Lukaşenko, bu güçlerin nasıl savaşçı ve ne cins silahlara sahip olduğunu denetim etmek için harekete geçilmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir