“Demir Yumruk” davasında Erol Evcil’e hapis

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl Haziran ayında düzenlenen operasyonla demir-çelik kesiminde paravan şirketler kurarak düzmece faturalarla kamuyu ziyana uğrattıkları gerekçesiyle ortalarında Erol Evcil’in de bulunduğu 374 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti.

Operasyonun akabinde Başsavcılık belgeyi 3 başka cürüm örgütü olduğu argümanıyla ayırmış, soruşturma sonucunda birinci dava, örgüt liderliği ile suçlanan Evcil ve aile bireylerinin de ortalarında bulunduğu 17 kişi hakkında açılmıştı.

ANNE-BABA DA SANIK

Davanın iddianamesinde,örgüt kurmak”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “amme alacaklarının tahsili hakkındaki kanuna muhalefet” ile suçlanan Evcil’in yanı sıra 75 yaşındaki annesi Ayten Evcil, 76 yaşındaki babası Salih Evcil, kardeşleri Gülderen Evcil Ardıç ve Remziye Evcil Şengül ile yeğenleri Alperen Şengül, Berat Nuri Şengül ve Mirza Ardahan Ardıç da sanık olarak yer almıştı.

Evcil’in eniştesiFırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demirel örgüt yöneticisi olarak gösterilirken, anne-babası ile kardeş ve yeğenleri ise “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ile suçlanmıştı.

İKİ KABAHATTEN BERAAT

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine nazaran Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın 25 Mayıs’taki duruşmasında karar çıktı.

Mahkeme, Evcil’in anne-babası, kardeşleri ve yeğenlerinin de ortalarında bulunduğu 10 kişinin tüm hatalardan beraatına kararı verdi. Evcil’in“örgüt kurmak ve yönetmek ile nitelikli dolandırıcılık” kabahatlerinden beraatına hükmeden mahkeme, sanığı muvazaalı davranışlarla amme alacağının tahsilini engellediği” gerekçesiyle cezalandırdı.

Mahkeme, bu kabahati üç farklı şirket üzerinden 3 defa işlediği gerekçesiyle Evcil’i evvel 3 defa 3 yıl mahpusa mahkum etti. Daha sonra kabahatin farklı tarihlerde birden fazla kere işlenmesi nedeniyle cezada artırıma giden mahkeme, Evcil’in 3 sefer 5 yıl 3 ay olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay mahpusunu kararlaştırdı. 15 Şubat’taki duruşmada tahliye edilen Evcil’e ayrıyeten yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

5 ŞAHSA “YARDIM”DAN CEZA

Mahkeme, sanıklar Alpaslan Gazi Ağca, Sadun Budinli, Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Tolga Demirel’in, nitelikli dolandırıcılık ve örgüt üyeliği hatalarından beraatına karar verirken, sanıkların“amme alacağının tahsilini engelleme hatasına yardım” cürmünden 3 sefer 2 yıl 7 ay 15 gün olmak üzere toplamda 7 yıl 10 ay 15’er gün mahkumiyetlerine karar verdi. Mahkeme ayrıyeten bu sanıkların el konulan mal varlıklarının da iadesine hükmetti.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir