Gürer: Memur ve emekliye yüzde 3 refah payı verilmeli

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, devlet memurları ve emeklilerin ekonomik açıdan önemli problemler yaşadığına dikkat çekerek, verilecek olan yüzde 3 oranındaki refah hissesinin bir nebze de olsa bu bölümlerin yarasına merhem olabileceğini belirtti.

Ömer Fethi Gürer, memur ve emekliye yüzde 3 oranında refah hissesi ödemesi yapılmasını öngören teklifinde, memur ve emeklilerinin yaşadıkları ekonomik problemlere işaret etti.

Her şartta ve koşullar ne olursa olsun vazifelerini özveriyle yerine getiren memurların yaşadıkları problemlere vurgu yapan Gürer, şunları söyledi:

– Hayatlarını en çok etkileyen öge fiyatların günümüz ekonomik kural ve şartlarına uygun olarak güncellenmemesi öncelikli olarak yer almaktadır. Devlet memurlarının büyük bir çoğunluğunun yoksulluk sonu altında maaşla geçim çabası verdikleri bilinmektedir.

– Siyasi iktidar tarafından uygulanan iktisat siyasetleri ülkedeki tüm kesitlerin hayat kaidelerini olumsuz etkilemekle birlikte artan enflasyon sayılarının alım gücüne direkt olarak olumsuz tesirleri ortaya çıkmaktadır. Bu durumda devlet memurlarının alım gücü her geçen gün düşmektedir. Her ne kadar devlet memur maaşlarına 6 aylık dönemler dâhilinde enflasyon farkı yansıtılsa da yaşanan ekonomik buhran sonucunda enflasyon karşısında ezilmektedirler.

ENFLASYON FARKI ARTIRIM OLARAK GÖRÜLMEMELİ

Gürer, devlet memurlarının ve emeklilerin ekonomik açıdan yaşadıkları meseleler göz önünde bulundurularak ve bu kısmın bir nebze olsun ekonomik açıdan rahatlaması için refah hissesi uygulamasının hayata geçirilmesin son derece değerli olduğuna değindi. Enflasyon farkının artırım olarak görülmemesi ve alım gücüne hiçbir katkısının olmadığının bilinmesi gerektiğine işaret eden Gürer, bu sebeple de devlet memurları ile emeklilerin yaşadığı ekonomik dar boğazın biraz olsun önüne geçilmesi ve alım gücünün artırılması için yüzde 3 oranında refah hissesi ödenmesin kıymetli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir