İsmail Saymaz: İmamoğlu’nun adaylaştırılması gerektiği muhaliflerce dillendiriliyor, bu sesler gürleşecek

Halk TV müellifi İsmail Saymaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine “ahmak” dediği argümanıyla açılan davada  2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmesinin akabinde Almanya programını iptal ederek yurda dönen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Saymaz, “Yarım kalan Berlin seyahati, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına tesir edecektir. Şimdiden, İmamoğlu’nun adaylaştırılması gerektiği muhaliflerce dillendiriliyor. Bu sesler gürleşecek, o denli görünüyor” görüşünü tabir etti.

Saymaz bugünkü yazısında, “CHP lideri, hiç kuşku yoktur ki, olabilecek en yanlış vakitte olabilecek en yanlış yerdeydi. Zira İmamoğlu Davası’nın tarihi, 11 Kasım’da görülen son duruşmadan beri muhakkaktı. Hakim o gün yargılamayı uzatmayacağını ve ceza vereceğini ima etmişti. Öteki taraftan Türk kamuoyu, günlerdir bu duruşmaya odaklandı. İmamoğlu, en az üç TV programına çıkarak, vatandaşların dikkatini duruşmaya çekti. Bu şartlar altında Kılıçdaroğlu’nun Berlin seyahatini bir gün ötelemesi gerekirdi. Hiç değilse, en kısa müddette İstanbul’a erişebileceği bir arada bulunabilmeliydi. Ve Saraçhane’deki otobüsün üzerinde Akşener’le birlikte Kılıçdaroğlu da olmalıydı” görüşlerini aktardı.

“Berlin’de şoförsüz araçları görmese pek bir şey kaybetmezdi. CHP, Saraçhane’de ‘sürücüsüz otomobil’ manzarası vermemiş olurdu en azından” diyen Saymaz, şunları kaydetti:

“Nasıl ki İmamoğlu’nun imajı Karadeniz seyahatinde ağır bir yara aldıysa Kılıçdaroğlu da misal bir faciayı Berlin’de yaşadı. Bana göre CHP lideri esaslı bir muhasebe yapmalı. Türkiye işsizlik ve pahalılıkla sarsılırken… Birden teğe ‘başörtüsü’ açılımı yaptı. Ne partisine anlatabildi… Ne de Akşenere.

AK Parti, gollük pas diye gördüğü Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine anayasa atağı ile karşılık verdiğinde Kılıçdaroğlu, ABD’deydi. Bu seyahati de ‘hamburger’ muhabbetinde yutuldu gitti. Kapalı kapılar gerisindeki İngiltere gezisi ise tesir uyandırmadı. ABD’li Jeremy Rifkin’in danışmanlığa getirilmesi, Rifkin’in ‘İkinci Yüzyıla Çağrı’ toplantısına telekonferansla katılması yanlışlı kararlardı. Yarım kalan Berlin seyahati, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına tesir edecektir. Şimdiden, İmamoğlu’nun adaylaştırılması gerektiği muhaliflerce dillendiriliyor. Bu sesler gürleşecek, o denli görünüyor.”

Yazının tamamını okumak için .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir