İzmir’de “şike teklifi” suçlamasına hapis istemiyle dava açıldı

İzmir’de Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) Torbalıspor ve Çeşme Belediyespor ortasındaki karşılaşma öncesi kimi futbolculara şike teklif ettiği öne sürülen futbol menajeri Ö.B. hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Torbalıspor Kulüp Başkanı Batuhan Atay Arslan’ın 2 Mayıs’ta Bornova Aziz Kocaoğlu Stadyumu’nda oynanan ve Çeşme Belediyespor’un 1-0 kazandığı play-out uğraşında futbol menajeri Ö.B. tarafından birtakım futbolcularına para teklif edilerek şike yapılmak istendiği tarafındaki şikayeti üzerine soruşturma başlattı.

Soruşturmanın akabinde futbol menajeri Ö.B. hakkında hazırlanan ve İzmir 3. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede Kulüp Başkanı Arslan’ın ifadelerine yer verildi.

Müsabakadan evvel 27 Nisan Perşembe günü oyuncusu Şamil Ünal’ın kendisini aradığını ve kendisine şike teklif edildiğini söylediğini aktaran Arslan, şunları kaydetti:

“Takımını satması için para teklif edildiğini söyledi. Ben de çabucak Şamil’i işletmeme çağırdım. O da gelip durumu anlatmaya başladı. Ö.B. diye bir futbol menajerinin kendisini aradığını, maçı satmaları için para teklif ettiğini söyledi. Ben de bu bahsin araştırılmasını ve varsa sorumluların bulunup gereken uygulamanın yapılmasını istiyorum.”

Şüpheli Ö.B’nin ise suçlamaları kabul etmeyerek kimseye şike teklifinde bulunmadığını, oyuncu Şamil Ünal’ın kendisine borcunun bulunduğunu, şike yapma teklifinin oyunculardan geldiğini sav etti.

İddianamede, kuşkulu Ö.B. hakkında futbolcular Şamil Ünal ve Durmuş Erol ile şike görüşmesi yaptığı, her iki futbolcuyu maçın sonucunu kendi istediği formda belirlemeleri için tesir altına almaya çalıştığı, bu hedefle her 2 futbolcuya da menfaat ve yarar vaat ettiği öne sürülerek, sanığın, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’nun 111/1 unsuru yeterince 1 yıldan 3 yıla kadar mahpusu istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir