Karar sonrası Avrupa’nın ensesindeyiz! Türkiye’nin talebi üzerine devreye sokuldu

AKPM Türk Heyeti üyesi AK Partili Ziya Altunyaldız, AB üyesi ülkelerin bir müddettir vize konusunda Türk vatandaşlarını mağdur etmeleri üzerine mevzuyu AKPM gündemine taşımıştı. Altunyaldız’ın hazırladığı rapor Genel Kurul’da kabul edildi.

AB PARLAMENTOSUNA GÖNDERİLDİ

Kabul edilen rapor, gereğinin yapılması için AB Parlamentosu’na gönderildi. İlgili ülkelerden vize süreçlerindeki mağduriyetlerin giderilmesi istendi.

Ancak bu bir tavsiye kararı olduğu için ülkelerin uymaması ihtimali bulunuyor. Bunun için yeni bir düzeneğe devreye sokuldu.

TAKİP RAPORU

Bu çeşit raporların takibi için “Takip Raporu” sistemi bulunuyor. Sabah’ın haberine nazaran, Türkiye’nin talebi üzerine “Takip Raporu” sistemi devreye sokuldu. 6 ay sonra AB üyesi ülkelerin vize konusunda tutumları tek tek denetim edilip sonuçlar rapora dönüştürülecek.

6 aylık ve bir yıllık mühletlerle, tekliflerin hayata geçirilip geçirilmediğini takip için komite da kuruluyor. Bu komite sorunun devam ettiği ülkelerin temsilcileri ile görüşüp sorunun tahlilini talep edebiliyor.

AKPM Türk delegasyonunun ayrıyeten, sorun yaşanan ülkelere ikili görüşmeler yaparak sorunun tahlili konusunda inisiyatif almasına da karar verildiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir