Kızılay’da yeni skandal: Şimdi de konteyner satılıyor!

Kızılay, sarsıntının birinci günleri bölgeye ivedilikle çadır göndermek yerine yardım kuruluşlarına çadır satmıştı.
Şimdi de öbür bir skandalla gündemde. Kızılay’ın alt şirketi Kızılay Sistem Yapı A.Ş, Malatya’daki üretim tesisinde konteyner satıyor.

Konteynerler yüzbinlerce liraya satılıyor

Halk TV’nin ulaştığı bilgilere nazaran konteynerlerin tanesi 115 bin lira. 21 metrekarelik konteynerler sipariş geldikten sonra üretiliyor. Halk zelzelenin yaralarını sarmaya çalışırken Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da müteahhidi Rönesans Holding’e konteyner üretmekle meşgul olan Kızılay, bir yardım kuruluşu üzere değil büsbütün bir şirket üzere işetiliyor.

Deprem sırasında tek bir hazır konteyner yoktu

Kızılay’ın mümkün bir afete hazırlıklı olup olmadığı da bir başka tartışma konusu. Halk TV’nin edindiği bilgilere nazaran, sarsıntının gerçekleştiği 6 Şubat gününde konteyner üreten devasa fabrikada hazırda olan tek bir konteyner dahi yoktu. Üretim de istenildiği üzere değil.

Kızılay Sistem Yapı Genel Müdürü Üzeyir Pala, 14 Şubat’ta verdiği bir röportajda “Günde en az 50 konteyner üretecek biçimde her şeyimizi planlamak durumundayız” demişti. Lakin şu anda fabrikada bir günde 15-20 konteyner üretilebiliyor.

‘AFAD’a vereceğiz’ denmişti

Pala, birebir röportajda ürettikleri konteynerleri AFAD’a teslim edeceklerini de belirterek “AFAD bunları alarak afetzedelerin gereksinimlerini gideriyor. Biz de bu hedefle hizmet görüyoruz” tabirlerini kullanmıştı. Ancak ortaya çıktığı üzere Kızılay’ın şirketi, AFAD’a acil konteyner göndermek bir yana konteynerleri özel şirketlere satıyor.

Bir de ihale aldı

Kızılay Sistem Yapı A.Ş., TCDD’nin düzenlediği bir ihaleyi de aldı ve 14 Mart’ta kontrat imzalandı.
Kızılay, bir devlet kurumu olan TCDD’den de ürettiği konteynerler için 36 milyon 400 bin lira kazanacak.
Üstelik bu ihale adrese teslim formda düzenlendi ve Kızılay tek başına girdiği ihaleyi kazanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir