OECD Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

OECD’nin “Haziran Ayı Ekonomik Görünüm Raporu” yayımlandı.

Küresel iktisadın bir dönemeçten geçtiğinin vurgulandığı raporda, global iktisadın sürdürülebilir büyümeye ulaşmasının “uzun bir yol” ile karşı karşıya olduğu ihtarında bulunuldu.

Düşen güç fiyatlarının, gerileyen enflasyon oranlarının, arz dar boğazlarının hafifletilmesinin, Çin iktisadının Kovid-19 sonrası tekrar açılmasının ve güçlü istihdamın ekonomik toparlanmaya katkıda bulunduğuna yer verilen raporda, bunun yanında kelam konusu toparlanmanın geçmiş yıllara nazaran zayıf olacağına işaret edildi.

OECD raporunda, güç ve besin fiyatları hariç tutulan çekirdek enflasyonun beklenenden daha yüksek olduğu ve yüksek faiz oranlarının, bilhassa emlak ve finans piyasalarında giderek hissedildiği belirtildi.

Hükümetlerin destekleyici mali siyasetlerinin, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının şoklarına karşı global ekonomiyi desteklemede hayati rol oynadığı vurgulanan raporda, bugün birden fazla ülkenin daha yüksek bütçe açıkları ve daha yüksek kamu borcu ile karşı karşıya kaldığı aktarıldı.

Raporda, yatırımcıların riskleri yine değerlendirdikçe ve kredi alma şartları sıkılaştıkça birtakım finansal piyasalarda gerilim belirtilerinin görülmeye başlandığı kaydedildi.

2023-2024 büyüme öngörüleri

Raporda, OECD’nin 2023 ve 2024 yıllarına ait ekonomik büyüme öngörülerine de yer verildi.

“Mart 2023” raporunda, yüzde 2,6 olarak açıklanan 2023 global gerçek ekonomik büyüme iddiası, son raporda, enflasyonun düşmesi ve Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırması nedeniyle yüzde 2,7’ye yükseltildi. Büyüme iddiası, 2024 için yüzde 2,9 olarak korundu.

Martta bu yıl için yüzde 2,8 olarak açıklanan Türkiye iktisadına yönelik büyüme iddiası, bugün yayımlanan raporda yüzde 3,6’ya yükseltildi. İç talebin Türkiye’nin ekonomik büyümesinin ana itici gücü olmaya devam edeceği belirtildi. Türkiye iktisadının 2024’e ait büyüme iddiası de yüzde 3,8’den yüzde 3,7’ye çekildi.

Raporda, Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 44,8, gelecek yıl yüzde 40,8 olacağı, işsizlik oranının bu yıl yüzde 10 ve gelecek yıl yüzde 9,9 düzeyinde gerçekleşeceği öngörüsüne yer verildi.

OECD, ABD iktisadı ve Çin iktisadı için 2023 büyüme kestirimini 0,1 puan artırarak sırasıyla yüzde 1,6 ve yüzde 5,4’e yükseltti.

Örgütün Almanya için görünümü keskin bir halde düşürmesi dikkati çekti. Almanya için büyüme beklentisi yüzde 0,3’den “sıfır büyümeye” düşürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir