Ülkeyi karıştıran araştırma… Aşırı sağcılar geliyor

Almanya’da yapılan bir kamuoyu araştırmasına nazaran, çok sağcı AfD’nin oy oranı yüzde 18’e çıktı. SPD ile birlikte ülkede en büyük ikinci siyasi güç durumuna gelen AfD’nin yükselişi öbür partilerde kaygı yaratıyor.

Almanya’da yapılan bir kamuoyu araştırmasına nazaran, muhalefetteki çok sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, iktidardaki üçlü koalisyonun büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile birebir oy oranına ulaştı. AfD ve SPD yüzde 18’erlik oy oranıyla ana muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) akabinde ikinci sırayı paylaştı.

Kamu yayın kurumu ARD’nin nizamlı olarak yaptığı “Deutschlandtrend” araştırmasına nazaran AfD, geçen aya oranla oylarını iki puan artırarak yüzde 18’e çıkardı. Infratest dimap şirketi tarafından yapılan anket, tıpkı devirde bir puan kaybeden CDU’nun yüzde 29 ile birinci sırada olduğunu ortaya koyuyor. SPD de bir puanlık kayıpla, AfD üzere yüzde 18 oy oranına sahip. Koalisyon hükümeti ortaklarından Yeşillerin oyu da bir puanlık kayıpla yüzde 15’e gerilemiş durumda. Bu oran, 2021 yılının Eylül ayından bu yana partinin en düşük düzeye gerilediğini gösteriyor. Koalisyonun küçük ortağı, liberal Hür Demokrat Parti (FDP) de bir puanlık kayıpla yüzde 7’ye geriledi. Bir puan yitiren bir başka parti olan Sol Parti ise, şu anda seçim olması halinde, yüzde 4’lük oy oranı ile, yüzde 5’lik seçim barajının altında kalarak Federal Meclise giremeyecek.

DW Türkçe’nin haberine nazaran AfD, böylelikle ARD anketinde 2018 Eylül ayından bu yana ikinci defa yüzde 18’lik orana ulaşmış oldu. Seçim olması halinde oyunu AfD’ye vereceğini söyleyen her üç şahıstan ikisi, ülkeye yönelik göçü en kıymetli sorun olarak pahalandırıyor. Ayrıyeten AfD destekçilerinin yüzde 67’si, öteki partilerin yarattığı hayal kırıklığı nedeniyle AfD’ye yöneldiğini belirtirken, yüzde 32’lik bir kesim partiye “inandığı” için dayanak verdiğini lisana getirdi.

HRİSTİYAN DEMOKRATLAR ENDİŞELİ

Araştırmada açık ara birinci parti çıkan CDU’nun önde gelen isimlerinden, dış siyaset uzmanı Norbert Röttgen, ortaya çıkan sonuçların kendi partisi tarafından da eleştirel bir bakış açısı ile kıymetlendirilmesi gerektiğini tabir etti. Elde edilen bilgileri bir “alarm sinyali” olarak nitelendiren Röttgen, Twitter iletisinde, koalisyon hükümetine duyulan memnuniyetsizlikten, neden Birlik partilerinin (CDU/CSU) daha fazla faydalanamadığının sorgulanması gerektiğini vurguladı.

CDU Federal Yönetim Kurulu Üyesi Serap Güler de, kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, araştırma sonuçlarını, “Bu durum tüm demokratları alarma geçirmeli. Herkesi. Bunun (sonuçların) hemen değişmesi sorumluluğunu hepimiz taşıyoruz” sözlerini kullandı.

AFD ANKET SONUÇLARINDAN MEMNUN

“Deutschlandtrend”in araştırma sonuçlarını Funke Medya Kümesi gazetelerine pahalandıran AfD Eş Genel Başkanı Tino Chrupalla, partinin izlediği yolun doğruluğunun ve bilhassa Yeşiller’in siyaseti ile ortalarına koydukları aranın, halkın verdiği dayanak ile onaylanmış olduğunu belirterek, “Vatandaşlar, Yeşillerin kıymet odaklı siyasetinin bizi iktisat savaşlarına, pahalılığa ve sanayisizleşmeye götürdüğünü görüyor” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir