ABD ve NATO’dan Rusya’ya tepki: Kabul etmeyeceğiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifingine katılarak ülkenin dış siyaseti konusunda açıklamalarda bulundu. Rusya’nın topyekun seferberlik ilan edebileceğini lisana getiren Sullivan, bu adımın ve muhtemel bir referandumun Rusya’nın Ukrayna ile savaşta ne kadar “umutsuz durumda” olduğunun da bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Sullivan “Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için kelamda bir referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü prensiplerine alışılmamıştır, milletlerarası sistemi ve Birleşmiş Milletler koşulunu zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, şayet bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir vakit Rusya’nın tezlerini kabul etmeyecektir” sözünü kullandı.

NATO’DAN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’da ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı seçimlerle ilgili toplumsal medyada açıklama yaptı.

“Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur” diyen Stoltenberg, seçimlerin Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında değişiklik getirmeyeceğini belirtti. Stoltenberg, “Bu Putin’in savaşının daha da artması demektir. Milletlerarası topluluk memleketler arası hukukun açık ihlalini kınamalı ve Ukrayna’ya dayanağını artırmalıdır” sözünü kullandı.

Donbas’taki Donetsk ve Luhansk idaresinin kelamda halk kurullarından yapılan açıklamada, her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağı tabir edildi.

Ukrayna’da Rus ordusunun denetimi altındaki Herson bölgesindeki kelamda idare de 23-27 Eylül’de bölgenin Rusya’ya katılması için referandum yapılacağını açıkladı. Zaporijya bölgesinin de o tarihlerde referanduma gideceği duyuruldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rossiya devlet kanalına yaptığı açıklamada, “Özel askeri operasyonun en başından itibaren ve ondan evvelki periyotta, halkların mukadderatlarına karar vermeleri gerektiğini söyledik ve mevcut durum, bu halkların kendi yazgılarının efendisi olmak istediklerini doğruluyor” diye konuştu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Rusya, 2014’te Ukrayna’nın başşehri Kiev’deki meydan olaylarıyla Kırım’ı yasa dışı ilhak etmişti. Bunun akabinde ayrılıkçılar, Rus etnik nüfusunun çoğunlukta olduğu Donetsk ve Luhansk bölgelerinde kelamda Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti isminde idareler ilan etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Şubat’ta kelamda Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin tanınmasına dair kararnameyi Kremlin Sarayı’nda imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir