Rusya’nın Ukrayna’daki füze saldırılarını düzenleyen gizli birimi ifşa oldu

İngiliz araştırma kurulu Bellingcat’in yeni raporuna nazaran, Ukrayna’daki ölümcül füze taarruzlarının ardında çoğunluğu genç mühendisler ve bilişim teknoloji uzmanlarından oluşan kapalı bir Rus askeri ünitesi bulunuyor. 

3 GRUBA BÖLÜNDÜLER

Bellingcat, en az 33 askeri mühendisin Rusya Genelkurmay Bakanlığı’nın az bilinen Ana Hesaplama Merkezi’nde (GVT’ler) çalıştığını yazdı. Bu mühendislerin, deniz, hava ve karadan fırlatılan seyir füzelerinden sorumlu ve Moskova ve St. Petersburg’daki inançlı komuta merkezlerinden çalışan 10 kişilik üç takıma bölündüğü aktarıldı.

Raporda, “Bazılarının daha evvel donanma kaptanı yahut gemi mühendisi olarak askerlik hizmeti vardı. Öbürleri, kurumsal BT uzmanları yahut oyun dizayncıları olarak daha evvel sivil iş tecrübesine sahipti” sözleri kullanıldı.

Bununla birlikte, isminin zımnî kalması şartıyla konuşmayı kabul eden bir GVT üyesi füze taarruzlarının planlama etabını şöyle anlattı:

KİLİT İSİM YARBAY IGOR BAGNYUK

Bellingcat, Rusya’nın askeri mühendislik okullarının mezunları ortasındaki telefon görüşmelerini takip ederek ve Rusya’da karanlık internet ağlarına düşen istihdam datalarını tahlil ederek GVT üyeleri hakkında bilgi edindiğini aktardı. Kuruluşun bildirdiğine nazaran, bu kapalı birliğin gerisindeki isim ise Yarbay Igor Bagnyuk. 

Bellingcat, Bagnyuk ve buyruğundaki askerlerin Ukrayna’nın askeri ve güvenlik komuta merkezlerini ve ulusal güç şebekelerini amaç aldığını tez etti. 

SİVİLLER VURULDU

Bununla birlikte, açık kaynaklı deliller, birden fazla füzenin askeri olmayan gayelere çarptığını, konut binalarına ziyan verdiğini, anaokullarını ve oyun alanlarını vurduğunu gösterdi.

10-18 Ekim tarihleri ​​arasındaki en büyük Rus atak dalgasında, en az 70 Ukraynalı sivil öldürüldü ve ülkenin güç altyapısının yüzde 40’ı yıkıldı. Bellingcat’in raporu, GVT’lerin en az 2 Ekim’den beri en son ataklara hazırlandıklarını öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir